Język niemiecki a praca w Niemczech w branży IT

Język niemiecki a praca w Niemczech w branży IT

PDFDrukujEmail

Dodano: 26.06.2013

Osoby z którymi rozmawiamy na temat współpracy są często zaskoczone, że brak znajomości języka niemieckiego może być tak dużym utrudnieniem przy podejmowaniu pracy w Niemczech. Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obywateli krajów europejskich (dla Polski w 2011 roku), co wiąże się ze swobodnym przepływem pracowników i brakiem konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Otwarcie rynku spowodowało, że Niemcy stały się krajem wielokulturowym. Około 88% populacji Niemiec to osoby, które urodziły się na terenie Niemiec i dla tych osób pierwszym językiem jest język niemiecki. Najpopularniejszym i najchętniej uczonym się językiem obcym w tym kraju jest język angielski - około 56% Niemców deklaruje znajomość tego języka na poziomie komunikatywnym.

Język biznesowy wykorzystywany w codziennej komunikacji w danej firmie zależy w dużej mierze od jej tradycji i filozofii działania. Czasami zdarza się, że małe firmy działające na rynku niemieckim używają w codziennej komunikacji języka angielskiego, ale jest to raczej rzadkość. Taka sytuacja jest oczywiście uzależniona od decyzji prezesa firmy oraz może mieć miejsce, gdy firma zatrudnia pracowników spoza Niemiec i wszystkie zatrudnione osoby znają dobrze język angielski. Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej liberalne podejście do języka mają małe i średnie firmy z Berlina i okolic, gdzie jest bardzo duża konkurencja i brakuje specjalistów. W przypadku większych firm sprawa się już bardziej komplikuje. Ze względu na niemieckie korzenie i tradycję międzynarodowych korporacji tj. Siemens, VW czy BMW, językiem biznesowym używanym w tych firmach jest język niemiecki. Wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie jeszcze przez długi czas. Oczywiście dokumentacja często jest tworzona w języku angielskim, jednak spotkania biznesowe przeważnie prowadzone są w języku niemieckim.

W Polsce znajomość języka angielskiego na poziomie minimum komunikatywnym deklaruje około 33%, społeczeństwa, natomiast język niemiecki zna 19% populacji. Wiele osób uczy się tego języka niemieckiego w szkole podstawowej, średniej czy też na studiach. Jeżeli znamy podstawy tego języka i mamy odpowiednią motywację do jego przypomnienia (czy podszkolenia), proces nauki będzie przebiegał bardzo szybko.

 

Program mentorski

Coraz więcej specjalistów z branży IT wyjeżdża do pracy w Niemczech, natomiast cały czas brakuje w Polsce szkół językowych które zajęłyby się przygotowaniem tych osób pod względem językowym. CLEAR INTEC podejmuje współpracę ze szkołami językowymi w całej Polsce, starając się ukierunkować te szkoły pod kątem odpowiedniego sposobu nauczania specjalistów z branży IT. Jesteśmy cały czas w kontakcie ze specjalistami, którzy deklarują chęć podjęcia z nami współpracy jak tylko ich znajomość języka niemieckiego będzie na odpowiednim poziomie. Cyklicznie spotykamy się z tymi osobami i rozmawiamy w języku niemieckim - dzięki temu mają oni możliwość otrzymania informacji zwrotnych "z pierwszej ręki" na temat postępów w nauce języka niemieckiego i na temat tego na czym powinni skoncentrować się w najbliższym czasie ucząc się tego języka.

Szkoły językowe z którymi podejmujemy współpracuję wykazują się kilkoma ważnymi cechami:

  • szkołami kameralnymi, dzięki czemu mogą dostosować się do swoich kursantów, zamiast kierować się utartymi schematami i szablonami
  • kładą największy nacisk na naukę zdolności komunikacyjnych (mówienia i rozumienia), ponieważ właśnie te umiejętności są najważniejsze w pracy specjalisty z branży IT
  • mniejszy nacisk kładą na gramatykę - jest ona ważna, ale przerabiana jest przez kursantów we własnym zakresie (w przeciwieństwie do standardowej formy uczenia języków obcych w polskich szkołach, w której największy nacisk kładzie się właśnie na gramatykę)
  • nauka odbywa się w małych grupach (max. 5-6 osób), ponieważ tylko wtedy umiejętności komunikacyjne mogą być efektywnie ćwiczone
  • wszystkie osoby w grupie mają podobne wykształcenie oraz cel nauki – jest to ważne, ponieważ osoby używające języka niemieckiego w pracy uczą się innego zakresu tematycznego niż np. osoby przygotowujące się do zdania egzaminu certyfikującego
  • zajęcia prowadzą wykwalifikowani pedagodzy (nauka języka niemieckiego na poziomie A1-B1 z native speakerem bez odpowiedniego przygotowania pedagogicznego w przypadku osób dorosłych nie jest zwykle tak efektywna)

 

Szkołą działającą w Warszawie, którą możemy Państwu zarekomendować jest OttoSchule www.ottoschule.pl. Jeżeli są Państwo zainteresowani nauką języka niemieckiego, a pracują lub mieszkają Państwo aktualnie w innym mieście – zapraszam do kontaktu: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , z przyjemnością polecimy odpowiednią szkołę.

 

Dane statystyczne wykorzystane w powyższym artykule pochodzą z raportu Komisji Europejskiej z czerwca 2012r., który jest dostępny pod adresem: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_386_en.pdf.

   
| sobota, 17. lutego 2018 | Designed by: MariooweB | Administrator |