Pieniądze w Niemczech (wynagrodzenie vs wydatki)

Pieniądze w Niemczech (wynagrodzenie vs wydatki)

PDFDrukujEmail

Dodano: 23.07.2013

W Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników, dlatego pracodawcy chętnie rozmawiają o współpracy z osobami spoza Niemiec. Kraj ten odczuwa najbardziej dotkliwie brak specjalistów z branży IT oraz inżynierii, a zapotrzebowanie na osoby o odpowiednich kwalifikacjach cały czas wzrasta.

 

Jaki jest koszt utrzymania?

Według najnowszych badań Eurostatu, koszt życia w większości krajów sąsiedzkich Niemiec jest wyższy niż w samych Niemczech. Średnie ceny są nieco niższe jedynie w 2 krajach – w Polsce i w Czechach. Ceny mieszkań w Niemczech różnią się w zależności od regionu i wielkości miasta. Koszt najmu mieszkania w miastach tj. Norymberga jest zbliżony do ceny najmu mieszkania w większych polskich miastach - ładne, dwupokojowe mieszkanie 60m2 można wynająć już za ok. 500 euro/miesiąc (łącznie ze wszystkimi opłatami tj. ogrzewanie, woda, gaz - ok.600 euro/miesiąc).

Poziom cen w Niemczech jest jedynie o 1,8% wyższy od średniej unijnej (dla porównania: koszty utrzymania w Szwajcarii są wyższe o 58% w porównaniu do tej średniej). Według ekspertów czynnikiem, który temu sprzyja jest duża konkurencja rynkowa oraz niska marża na oferowane produkty. Oczywiście miesięczne wydatki na jedzenie uzależnione są zarówno od regionu w którym się mieszka (nieco wyższe ceny są w południowo-wschodniej części Niemiec), ale także od preferencji kulinarnych i rodzaju sklepów w których robimy zakupy. Jeżeli kupujemy produkty w hipermarketach to tygodniowe wydatki na jedzenie powinny spokojnie zmieścić się w kwocie ok. 30 euro na jedną osobę. Informacje na ten cen poszczególnych produktów można znaleźć na stronie internetowej jednego z popularnych hipermarketów w Niemczech, tj.: REAL, Kaufland czy Lidl.

 

Ile można zarobić?

Średnie wynagrodzenie w Niemczech jest wyższe niż w Polsce. Wynagrodzenie zależy oczywiście od doświadczenia i wykształcenia danej osoby, ale także od stanowiska i branży w której ona pracuje - pewne wskazówki na ten temat można znaleźć na stronie internetowej http://www.gehalt.de/.

Pracodawca nie ma prawa w żaden sposób dyskryminować obcokrajowców, ale pamiętajmy że kwestie językowe są jedną z umiejętności ocenianych w procesie rekrutacji w którym „konkurujemy” na rynku pracy z native speakerami. Jeżeli nasze doświadczenie i umiejętności (a co za tym idzie – także wynagrodzenie) są duże lepsze w porównaniu do innych polskich specjalistów z danej branży, to wcale nie musi oznaczać że w Niemczech zostanie to ocenione w ten sam sposób. Doświadczenie w pracy z technologią, która w Polsce jest rzadko spotykana i bardzo ceniona, może być ocenione w Niemczech jako rzecz standardowa. Rozważając pracę w Niemczech powinniśmy realnie oceniać swoje kwalifikacje poprzez pryzmat niemieckiego rynku pracy. Pracę w Niemczech należy postrzegać jako pewnego rodzaju inwestycję – liczy się to z jakimi technologiami będziemy pracowali i w jakich firmach zdobędziemy doświadczenie. Nie jest łatwo dostać pracę w siedzibie dużej międzynarodowej korporacji z kapitałem niemieckim, ale warto zdobyć takie doświadczenie, ponieważ właśnie tam wykorzystywane są na co dzień najnowocześniejsze technologie. CLEAR INTEC realizuje złożone, zaawansowane technologicznie projekty informatyczne dla renomowanych firm w Niemczech, dlatego dobrze znamy specyfikę tamtejszego rynku pracy. Zapraszamy do kontaktu jeżeli chcieliby Państwo uzyskać dodatkowe informacje na temat pracy w Niemczech, perspektyw rozwoju i wymagań stawianych kandydatom z branży IT.

 

 

   
| sobota, 17. lutego 2018 | Designed by: MariooweB | Administrator |