Praca w Niemczech od strony formalnej

Praca w Niemczech od strony formalnej

PDFDrukujEmail

Dodano: 02.10.2013

Czy mój dyplom będzie ważny w Niemczech? Czy będę musiał uzyskać pozwolenie przed rozpoczęciem pracy?

 

Otwarcie rynku pracy

1 maja 2011 roku Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw należących do UE, w tym Polski. Od tego czasu firmy niemieckie mogą zatrudniać Polaków na etat bez żadnych dodatkowych formalności tj. konieczność uzyskania pozwolenia na pracę. Wcześniej pracodawcy korzystali z programu „green card” wprowadzonego w 2000 r., który znacznie ułatwiał zatrudnienie zagranicznych informatyków.

 

Uznawanie wykształcenia i tytułu zawodowego w Niemczech (nostryfikacja)

Część tytułów zawodowych zdobytych w Polsce wymaga nostryfikacji w Niemczech – dotyczy to tzw. reglamentowanych zawodów, których wymagania kwalifikacyjne regulują przepisy prawne. Do tych zawodów należą m.in. zawód lekarza, pielęgniarki, nauczyciela oraz wiele zawodów rzemieślniczych. 1 kwietnia 2012 roku w Niemczech weszła w życie ustawa o uznaniu kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą (Berufsqualifikationsfeststellungsgesetz, BQFG, tzw. Anerkennungsgesetz), która obejmuje studia kończące się zdobyciem zawodu należącego do regulowanych profesji i szczegółowo opisuje procedury związane z procesem nostryfikacji w Niemczech. Pierwszym krokiem, który należy podjąć w tym celu jest przetłumaczenie dyplomu lub świadectwa na język niemiecki.

W przypadku zawodu informatyka dyplomy uzyskane w Polsce są uznawane przez pracodawców i nie ma potrzeby przechodzenia procesu nostryfikacji, który jest w tym przypadku opcjonalny. Wystarczy posiadanie przez daną osobę tłumaczenia dyplomu na język niemiecki lub na język angielski (w zależności od pracodawcy). Pełną listę reglamentowanych zawodów oraz szczegółowe informacje na temat procesu nostryfikacji można znaleźć na stronach internetowych, tj.:

http://www.eures.praca.gov.pl/zal/warunki_zycia/niemcy/kwalif-pl.pdf

http://www.anerkennung-in-deutschland.de/

   
| sobota, 17. lutego 2018 | Designed by: MariooweB | Administrator |