Dzieci a przeprowadzka do Niemiec

Dzieci a przeprowadzka do Niemiec

PDFDrukujEmail

Dodano: 14.11.2013

Zmiana miejsca zamieszkania jest łatwiejsza w przypadku osób, które nie założyły jeszcze rodziny, ale samo posiadanie dzieci nie wyklucza możliwości przeprowadzki. Dzieci bardzo szybko dostosowują się do nowego otoczenia i opanowują obcy język. Jeżeli planujemy przeprowadzić się z dziećmi do Niemiec na jakiś czas np.2-3 lata, to warto zapisać dziecko do polskiej placówki edukacyjnej.

 

Dziecko w wieku szkolnym (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia)

Obowiązek szkolny w Niemczech obejmuje dzieci od 6 do 15 r.ż. (w przypadku Bawarii), dlatego po przyjeździe z dzieckiem do Niemiec należy je zapisać do niemieckiej szkoły. Jeżeli dziecko nie zna języka niemieckiego lub jego znajomość jest niewystarczająca do podjęcia nauki to może początkowo chodzić do tw. klasy integracyjnej, która przygotowuje dzieci z różnych krajów do podjęcia nauki w niemieckiej szkole.

W Niemczech działają także polskie placówki edukacyjne. Nie są to jednak odpowiedniki szkół niemieckich, ponieważ nie realizują one pełnego programu. Ich zadaniem jest uzupełnienie różnic w programie nauczania pomiędzy polskim a niemieckim systemem edukacji, co może okazać się przydatne kiedy rodzice podejmą decyzję o powrocie do Polski. W szkołach tych można uzupełnić wiedzę z poziomu szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, a zajęcia prowadzone są w weekendy.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z najbliższą placówką lub też ich na stronach internetowych szkół:

 

Przy zapisywaniu dziecka do niemieckiej szkoły przydadzą się następujące dokumenty:

  • akt urodzenia (przetłumaczony u tłumacza przysięgłego i potwierdzony notarialnie)
  • kopia paszportu lub dowodu dziecka
  • ostatnie świadectwo szkolne dziecka (przetłumaczone u tłumacza przysięgłego i potwierdzone notarialnie)
  • zameldowanie w Niemczech

 

Polskie przedszkola

Mniejsze dzieci najlepiej jest zapisać do przedszkola niemieckiego, ponieważ bardzo szybko nauczą się wtedy języka niemieckiego (po mniej więcej pół roku będą swobodnie porozumiewały się w tym języku).

W niektórych miastach działają również polskie przedszkola, tj. Kinderland Kubuś Puchatek w Monachium, jednak zapisując dziecko do takiego przedszkola wydłużamy mu świadomie czas nauki języka niemieckiego przez ograniczanie kontaktu z tym językiem, a ponadto musimy liczyć się z wyższymi kosztami.

 

Polskie kościoły oraz sklepy i restauracje

Poza placówkami w których prowadzone są zajęcia w języku polskim, w Niemczech działają też polskie sklepy i restauracje (np. U Henryka i Restauracja Kopernikus w Norymberdze, Sklep Kuba w Monachium), a w większych miastach odbywają się msze w języku polskim (np.  PMK w Norymberdze, PMK w Monachium).

   
| sobota, 17. lutego 2018 | Designed by: MariooweB | Administrator |