Rynek IT w Niemczech (obecnie i w przyszłości)

Rynek IT w Niemczech (obecnie i w przyszłości)

PDFDrukujEmail

Dodano: 18.02.2014

 

Każdy z nas chce należeć do grona najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Możemy to osiągnąć śledząc na bieżąco w którym kierunku rozwija się ten rynek i starając się do niego dostosowywać. Planując przeprowadzkę za granicę warto sprawdzić jakich kwalifikacji najczęściej poszukują pracodawcy z danego Państwa. Często możemy zwiększyć znacznie swoje szanse na znalezienie dobrej pracy za granicą, robiąc kończąc jakiś określony kurs czy uzyskując certyfikat (np. certyfikat ISTQB w przypadku testerów). Specjaliści z branży IT, którzy planują przenieść się za granicę powinni rozważyć przeprowadzkę do Niemiec.

W Niemczech znajduje się największy rynek oprogramowania, spośród wszystkich krajów europejskich. Jego wielkość jest szacowana na ok. 24.5%, a przewaga Niemiec w porównaniu do innych krajów europejskich jest dość istotna - na drugim miejscu jest Wielka Brytania (17,3%), a na trzecim Francja (15.6%).

Co oznacza wielkość rynku oprogramowania dla specjalisty z branży IT? Z jednej strony duży rynek oprogramowania oznacza dużą liczbę osób pracujących w tym obszarze, a z drugiej – duże zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów, a więc szerokie możliwości rozwoju i znalezienia ciekawej pracy.

Niemiecki rynek oprogramowania jest nie tylko największym, ale także najszybciej rozwijającym się. W latach 2007-2011 jego wielkość wzrosła o 3,7%, czyli rozwijał się znacznie dynamiczniej niż w UK (2,7%) czy we Francji (2,2%).

Przewaga Niemiec nad innymi krajami europejskim w zakresie software development wynika przede wszystkim z wysokiej specjalizacji niemieckich firm - rynek IT jest zdominowany przez firmy informatyczne z segmentu SME (small and medium enterpreises), określane mianem „hidden champions”.

 

Kto może pracować w Niemczech?

Niemcy są krajem wielonarodowościowym, co widać praktycznie na każdym kroku. Zgodnie ze statystykami średnio co dwunasty mieszkaniec Niemiec nie posiada niemieckiego obywatelstwa. Rynek pracy jest otwarty dla obywateli wielu europejskich krajów, w tym dla Polaków. Osoba posiadająca polskie obywatelstwo ma równe prawa i obowiązki jak każdy obywatel Niemiec, a od osób podejmujących pracę w tym kraju nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.

 

Które obszary IT będą się najbardziej rozwijały?
  • Big data – można powiedzieć, że w tym zakresie niemiecki rynek jest cały czas w fazie początkowej i bardzo dynamicznie się rozwija; obszar ten jest powiązany przede wszystkim z internetem, e-commerce i branżą reklamową
  • IT Security – wzrost w tym zakresie wynika z coraz silniejszych powiązań pomiędzy infrastrukturą a systemami IT
  • Cloud Computing – dane w chmurze coraz bardziej zyskują na znaczeniu, zarówno w przypadku indywidualnych użytkowników internetu, jak i w przypadku korporacji; średnio co trzecia firma w Niemczech korzysta z rozwiązań obliczeniowych w chmurze i wszystko wskazuje na silny wzrost w tym obszarze w nadchodzących latach
  • ERP (enterprise resource planning) – jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie w firmach
  • Smart Social Business Platforms – jest to najszybciej rozwijający się obszar IT, popularność tego typu rozwiązań jest coraz większa
  • E-energy i smart grids – produkcja i dostawy energii są ściśle powiązane z technologiami IT, które wykorzystywane są począwszy od fabryk produkcyjnych, aż po odbiorców końcowych; warunkiem koniecznym do zarządzania popytem i podażą w sieci elektrycznej jest połączenie ich w „smart grid”; jest to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów w dzisiejszych czasach

 

Jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani?

Najwięcej ogłoszeń jest adresowanych do programistów i deweloperów (ok. 75% ogłoszeń o pracę w branży IT). Znacznie rzadziej poszukiwani są konsultanci IT, administratorzy, project managerowie i specjaliści od bezpieczeństwa IT.

Trzy spośród najbardziej pożądanych kwalifikacji w zeszłym roku to umiejętność programowania w  Javie i  .NET, a także doświadczenie w pracy z MS Dynamics. Duża część ogłoszeń była także adresowana do specjalistów ds. testów, zwłaszcza tych posiadających doświadczenie w automatyzacji testów.

Oczywiście poza odpowiednim doświadczeniem zawodowym, praktycznie zawsze pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości języka niemieckiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (min. poziom B1).

 

   
| sobota, 17. lutego 2018 | Designed by: MariooweB | Administrator |